Profil przedszkola
Podstawowe informacje
Przedszkole czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 530 do 1630.Przedszkole posiada ponad czterdziestoletnią tradycję, wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i bogatą bazę dydaktyczną. Przedszkole bierze udział w publicznie ogłaszanych, lokalnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych, posiada duży dorobek uznaniowy w postaci dyplomów, wyróżnień i nagród. Prezentuje swój dorobek artystyczny na przeglądach, jubileuszach, prowadzi szeroką współpracę z organizacjami, placówkami oświatowymi, zakładami pracy i radą osiedla „Tomaszówka”. Placówka kultywuje tradycje ludowe, regionalne, środowiskowe, zwyczaje i obrzędy świąteczne.
Kierunki i działania wychowawczo- dydaktyczne na rok szkolny 2024/2025
1.Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
2.Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
Dokumenty przedszkolne
1. Statut przedszkola2. Koncepcja pracy
3. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
4. Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej
Rada Rodziców
Przewodniczący: Zuzanna ZdrowakSekretarz: Marta Szewczyk
Członkowie:
Anna Nowak
Ramowe rozkłady dnia
.RAMOWY ROZKŁAD DNIA
5.30–7.30 Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci.
7.30–8.00 Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, grafomotorykę). Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.Podejmowanie zabaw daktycznch, tematycznych w zależności od zainteresowań dzieci.Podejmowanie działań stymulujących ogólny rozwój dziecka; kierowanych i proponowanych przez nauczyciela
8.00–8.15 Ćwiczenia poranne - ruchowe rozwijające sprawność fizyczną.
8.15–8.30 Przygotowanie do śniadania - czynności higieniczne
8.30–8.50 Śniadanie.
8.50-9.00 Czynności higieniczne, mycie zębów, przygotowanie do zajęć.
9.00–10.00 Realizacja planowanych zadań edukacyjnych z całą grupą,organizowane przez nauczyciela w oparciu o program wychowania przedszkolnego ze wszystkich działań pedagogicznego oddziaływania. Zajęcia dydaktyczno- wychowawcze realizowane w zespołach lub indywidualnie. Wykorzystanie różnorodnych form i metod pracy dostosowanych do poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka oraz jego zainteresowań.
10.00–11.30 Spacery, wycieczki zestawy zabaw ruchowych kierowanych i dowolnych na świeżym powietrzu w razie niepogody zestawy zabaw i ćwiczeń ruchowych na sali gimnastycznej. Zabawy swobodne wg zainteresowań dziecka z niewielką ingerencją nauczyciela.
11.30–11.45 Przygotowanie do obiadu. Czynności porządkowe, higieniczne.
11.45–12.15 Obiad.
12.15–14.00 Czynności porządkowe i higieniczne. Przygotowanie do odpoczynku popołudniowego. Odpoczynek poobiedni ( dotyczy grupy najmłodszej). Ćwiczenia relaksacyjne. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (ewentualnie czytanie fragmentów książek). Gry i zabawy dydaktyczne systematyzujące wiadomości, utrwalanie poznanych wierszy i piosenek. Zabawy dowolne w sali lub na placu przedszkolnym. Praca stymulacyjna traktowana indywidualnie.
14.00–14.15 Przygotowanie do podwieczorku. Czynności porządkowe i higieniczne.
14.15–14.30 Podwieczorek.
14.30–16.30 Pobyt na świeżym powietrzu- swobodne zabawy ruchowe. W razie niepogody zabawy swobodne w sali według zainteresowań dzieci z niewielką ingerencją nauczyciela Ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Zajęcia dodatkowe dla dzieci o szczególnych zainteresowaniach.