• Historia przedszkola

Przedszkole Publiczne Nr 6 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozpoczęło działalność w 1972 roku, co odnotowane jest w kronice przedszkolnej pod datą 9 lutego. Po decyzji podjętej w czerwcu 1971 roku związanej z likwidacją "starego" przedszkola, które pierwotnie działało na terenie Rafinerii, aż do uruchomienia nowego obiektu, dzieci były dowożone do Przedszkola Zakładowego KWK "Silesia". Budowa przedszkola trwała  sześć miesięcy. W zagospodarowanie pomieszczeń oraz uporzadkowanie  terenu otaczającego budynek aktywnie włączyli się rodzice oraz pracownicy przedszkola. Budynek wolnostojący został zlokalizowany przy ulicy Szwajcarska Dolina 24, pośród dużego, przestronnego ogrodu z dala od aglomeracji miejskiej.

Kierownictwo placówki powierzono Pani Alinie Jonkisz, która funkcję dyrektora przedszkola sprawowała do sierpnia 1991 roku, tj.do czasu przejścia na emeryturę. Od września 1991 obowiązki dyrektora pełniła Pani Halina Prystupa. Po przejściu Pani Haliny Prystupy na emeryturę tj. od grudnia 2008 roku obowiązki dyrektora przedszkoła przejęła Pani Iwona Rąpel-Nowak i pełni tę funkcję do chwili obecnej.

Do 31 grudnia 1991 roku placówka funkcjonowała pod nazwą Przedszkole przy Śląskich Zakładach Rafineryjnych. W obiegowym nazewnictwie społeczności lokalnej przedszkole było określane mianem  "rafineryjne". Od stycznia 1992 roku przedszkole zostało przejęte przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach i przemianowane na Przedszkole Publiczne Nr 6.

W roku 2012 przedszkole zmienia swoją nazwę na Przedszkole  Publiczne  NR 6

" ZACZAROWANY OGRÓD" .

Najważniejsze dokonania oraz wyjątkowe wydarzenia z życia przedszkola odnotowywane są w prowadzonej od 40 lat pamiątkowej Kronice Przedszkolnej.