W związku z zaistniałą, trudną sytuacją zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do zabaw rozwijających rozwój oraz doskonalących procesy myślowe.
Nasze propozycje ćwiczeń utrwalających poznany zakres materiału:
Wskazówki do pracy z dzieckiem w domu
Rozwój fizyczny
Wspomagając rozwój fizyczny dziecka w domu można wykonywać następujące ćwiczenia:
1. Podskoki na jednej i dwóch nogach.
2. Stanie na jednej nodze (także z zamkniętymi oczami).
3. Skoki na skakance.
4. Zabawy z piłką usprawniające umiejętność chwytu i rzutu piłką.
5. Bieganie na krótkim dystansie.
6. Chodzenie po równoważni
Ćwiczenia usprawniające manualnie- z zachowaniem porządku od lewej do prawej
1.Budowanie z klocków.
2. Lepienie z plasteliny ( ugniatanie , wałkowanie, wypełnianie konturów plasteliną, lepienie zwierząt, toczenie kulek).
3. Malowanie kredkami i farbami (należy zwracać uwagę na prawidłowe trzymanie kredki lub pędzla). - malowanie jednocześnie obydwiema rękami na dużych arkuszach papieru, malowanie palcami, pędzlem, watą, zamalowywanie dużych płaszczyzn od strony lewej do prawej, malowanie linii falistych, poziomych, pionowych, łamanych, kółek, domalowywanie brakujących elementów,
4. Rysowanie : zabawy ruchowo- graficzne: odtwarzanie rysunku według instrukcji(np. narysuj na środku kartki domek, po prawej stronie domku drzewo itd., wodzenie palcem po wzorze, rysowanie ołówkiem, patykiem, kalkowanie, wydzieranie łatwych kształtów np. piłek, komponowanie z kolorowych pasków, kolorowanie, rysowanie po śladzie, obrysowywanie szablonów figur(koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) i ich kolorowanie, - kreślenie linii poziomych, kolistych, falistych, zamkniętych, łączenie liniami wyznaczonych punktów, różne szlaczki.
5. Wycinanie nożyczkami: ciecie papieru wzdłuż linii prostej, falującej, łamanej, wycinanie figur geometrycznych, puzzli, które trzeba połączyć w całość (należy zwracać uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek oraz bezpieczne posługiwanie się nimi)
6. Wydzieranie z papieru i wyklejanie obrazków. 6. Układanki z koralików, patyczków, wełny i innych tworzyw.
7. Nawlekanie na nitkę koralików.
Rozwój umysłowy
Wspomagając rozwój umysłowy dziecka w domu można wykonywać następujące ćwiczenia:
1. Ćwiczenia usprawniające funkcje słuchowe: wystukiwanie rytmu klockiem, na bębenku graficzne odtworzenie rytmu za pomocą np. kresek, różnicowanie dźwięków oparte na muzyce i rytmie, analiza i synteza wyrazowa zdań: dzielenie zdań prostych na wyrazy, liczenie wyrazów w zdaniu, liczenie zdań w krótkim opowiadaniu, dzielenie wyrazów na sylaby i synteza tych sylab( dorosły dzieli dziecku wyraz na sylaby np. dy-wan, zadaniem dziecka jest połączyć sylaby i powiedzieć, co to za wyraz), liczenie sylab w wyrazie, wyodrębnianie głosek ( jaką słyszysz 1 głoskę w wyrazie Ola, jaką słyszysz ostatnią głoskę w wyrazie dom), dzielenie wyrazów na głoski (wyrazy do 7 głosek).
2. Rozwijanie słownictwa poprzez wyjaśnianie znaczenia słów.
3. Układanie samodzielnie przez dziecko krótkiego opowiadania na podstawie historyjek obrazkowych (6 elementowych).
4. Czytanie dziecku (czytamy dziecku krótką bajkę i prosimy, żeby nam ją streściło, albo żeby odpowiedziało na pytania dotyczące wysłuchanej bajki).
5. Ćwiczenia kształcące umiejętność określania położenia przedmiotów względem innych np. pod, nad, obok ,przed, za, po prawej stronie, po lewej stronie.
6. Dodawanie i odejmowanie w zakresie do 10 na konkretnych przykładach (patyczki, guziki, klocki itp.).
7. Ćwiczenie pamięci: powtarzanie wierszyków, zapamiętywanie szczegółów obrazków, naśladowanie ruchów ciała innych, składanie kartek równocześnie z dorosłym (proste wzory Oriegami), naśladowanie mimiki, układanie wzoru, który po pokazaniu zniknął z pola widzenia(obrazek ułożony z figur geometrycznych),odszukiwanie w zestawie obrazków pokazywanych jednocześnie,
8. Ćwiczenia spostrzegania: rozpoznawanie figur płaskich, dobieranie jednakowych figur, dzielenie większej figury na mniejsze, dobieranie par jednakowych liter, segregowanie, dobieranie liter wielkich do małych, podział zdań na wyrazy, dobieranie zdań do obrazka, dobieranie jednakowych obrazków, segregowanie w grupy tematyczne, wyszukiwanie różnic, szczegółów między 2 obrazkami, układanie obrazków po lewej i po prawej stronie, dobieranie części do całości, układanie w oparciu o zapamiętany wzór, układanie puzzli, uzupełnianie brakujących elementów w rysunkach, obrazkach.
9. Zabawy aktywizujące myślenie (zagadki, rebusy, zagadki logiczne, domina, gry dydaktyczne)
10. Zabawy wprowadzające różnego rodzaju klasyfikacje wg użytku przedmiotu, koloru, wielkości itp.(np. posegreguj klocki według koloru….).
11. Ponadto należy z dzieckiem utrwalać wiadomości na temat:
- jak się nazywa i gdzie mieszka
· zajęć zawodowych rodziców
· najważniejszych informacji o Polsce ( nazwa kraju, stolicy, największej rzeki, godła i flaga)
· nazw zwierząt, owoców, warzyw zjawisk atmosferycznych, itp.
· nazw części ciała: czoło, szyja, brzuch, ręka (lewa, prawa), plecy ucho, nos, oczy, broda,
· policzki itp. Nazw dni tygodnia, pór roku, miesięcy
Rozwój społeczny
Wspomagając rozwój społeczny dziecka w domu Warto : - uczyć samodzielności – dotyczy m.in. ubierania, mycia, dbania o porządek w najbliższym otoczeniu, pamiętania o spakowaniu rzeczy do przedszkola itp. Pamiętając o zachowaniu pewnych granic, należy pozwalać dziecku decydować w tych sytuacjach, w których jest to możliwe. - uczyć odpowiedzialności, obowiązkowości i systematyczności – przydzielać jakieś drobne zadania w domu, o wykonywaniu których dziecko powinno codziennie pamiętać np.: opieka nad zwierzątkiem, sprzątanie, układanie czegoś, itp. Z wykonywania zadań dziecko należy rozliczać, nagradzać. - uczyć cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu trudności – w przypadku napotykania trudności warto stosować wzmocnienia pozytywne, mówić dziecku ,,potrafisz”, „możesz się z tym uporać”, „próbuj jeszcze”, dyskretnie wspomagać, chwalić za wysiłek i pilnować, by dziecko doprowadziło rozpoczętą pracę do końca. - ustalać w domu pewne zasady i egzekwować ich respektowanie, nagradzać i wyciągać konsekwencje. - wyrabiać umiejętność współpracy i współdziałania – przydzielać cząstkowe zadania, które przy współpracy np. całej rodziny lub rodzeństwa prowadzić będą do określonego całościowego efektu, osiągnięcia wspólnego celu. - uczyć kompromisów, liczenia się nie tylko z własnymi potrzebami, ale też potrzebami innych osób, hamować egoistyczne pragnienia. - uczyć umiejętności słuchania, wydawać polecenia dotyczące wykonania drobnych zajęć wymagających skupienia uwagi i konsekwentnie pilnować, czy dziecko je właściwie wykonuje, ale też uważnie i empatycznie słuchać dziecko, z zachowaniem postawy akceptacji. - uczyć panowania nad emocjami w niektórych sytuacjach, choć nie należy ich tłumić czy wypierać. Warto zachęcać dziecko do szczerego mówienia o swoich, szczególnie negatywnych emocjach, uczuciach, które przeżywa np. ,,jestem zły, jestem niezadowolony, jest mi przykro” itp. Dobrze jest, pozwalać przykre emocje odreagować. Bardzo ważne jest, by okazywać, że rozumiemy uczucia dziecka, nie zaprzeczać, gdyż już samo okazanie zrozumienia np. ,,widzę, że jesteś zły”- uspokaja dziecko. - zapewniać możliwość częstych kontaktów z rówieśnikami, przyczyniać one się będą do wyrabiania umiejętności współżycia w grupie - dużo rozmawiać z dzieckiem na tematy dotyczące różnych sytuacji społecznych, uczyć rozumienia, co jest dobre, a co złe ( np. że nie wolno krzywdzić innych, niszczyć cudzej własności, przywłaszczać cudzych rzeczy itp.) - starszych dzieci /6 - latków/ nie straszyć szkołą, nie okazywać dziecku własnych lęków i niepokojów, nastawiać dziecko pozytywnie, pokazywać, że szkoła może być pasjonującą przygodą, a nie uciążliwym obowiązkiem